Hartownie indukcyjne

Hartownie indukcyjne - podwójny indukcyjny system CNCHartownie indukcyj-ne to automatyczne systemy CNC pozwa-lające na hartowanie elementów metalo-wych, maszynowych. Oferowane przez TECNO INDUZIONE systemy są uniwer-salne lub dosto-sowane do wymagań zamówienia, mają najwyższą możliwą powtarzalność procesu. 

 

KRÓTKI OPIS

Hartownie indukcyjne można krótko scharakteryzować jako programowalne systemy CNC, które odpowiednio zaprogramowane nagrzewają materiał do zadanej temperatury oraz natychmiast schładzają do temperatury otoczenia w celu „zamrożenia” struktury. Najczęstsze procesy cieplne przeprowadzane w hartowniach indukcyjnych to hartowanie, odpuszczanie, odprężanie ale można również lutować, spęczać lub nagrzewać przed formowaniem/kuciem. Systemy indukcyjne do obróbki cieplnej tego typu można dodatkowo zautomatyzować. Sprawić, że detal podaje robot lub automatyczny przenośnik a po procesie hartowania może zostać automatycznie odpuszczony i studzony w powietrzu po czym trafić do zautomatyzowanej kontroli jakości w formie roentgenu czy wizji, który zdecyduje o jakości. Test jakości można również zaprojektować w taki sposób by tylko idealne i powtarzalne detale trafiały do końcowego składu a wszystkie inne do odrzutu.

KONSTRUKCJA

Hartowanie indukcyjne pionowe - skaner

Hartowanie indukcyjne pionowe – skaner

Nasza firma współpracuje z włoską firmą TECNO INDUZIONE i oferowane przez nas hartownie indukcyjne możemy podzielić m.in. na poziome i pionowe. Poziome to takie, w których ruch podstawowy detalu lub induktora jest poziomy. Dzięki temu możemy hartować długie detale bo długość jest ograniczona praktycznie tylko przez hale produkcyjną lub podajniki lub nawet jest nieograniczona w przypadku ciągłego odpuszczania drutu podawanego z rolki (w tym przypadku proces jest ciągły, za rolką zakłada się od razu następną). Pionowe to takie, w których detal orientowany jest pionowo i jego ruch roboczy lub induktora jest pionowy.  

 

 

Hartowanie indukcyjne - poziome

Hartowanie indukcyjne – poziome 

Oferujemy również bardziej skomplikowane systemy łączące oba powyższe typy i dodatkowo wprowadzając do użytku dla operatora inne możliwości, takie jak jednoczesny ruch obrotowy detalu lub ruch przechylny induktora lub detalu o zadany kąt. Wprowadzane są również dodatkowe możliwości programowania CNC oraz wielu rodzaju uchwytów np. stoły obrotowe lub rewolwerowe. Te pozwalają na umieszczanie wielu przedmiotów w jednocześnie a dalszy proces obróbki cieplnej zostanie przeprowadzony automatycznie wg zadanego programu. Dodatkowo można zastosować uniwersalne uchwyty frezarskie lub tokarskie umożliwiające zamocowanie detalu 

 

PROCES OBRÓBKI CIEPLNEJ

Uniwersalna hartownia indukcyjna

Uniwersalna hartownia indukcyjna

Hartownie indukcyjne są stosowane do hartowania ale także mogą być używane do odpuszczania detali po hartowaniu. Proces obróbki cieplnej może być w manualny lub w pełni zautomatyzowany. Nasze systemy manualne pozwalają na obróbkę cieplną skomplikowanych detali oraz małych serii. Zamocowanie detalu lub proces hartowania jest ustawiany każdorazowo dla serii lub nawet dla pojedynczych detali. Daje to dużą elastyczność ale małą wydajność produkcji.

 

 

 

Zautomatyzowana linia do hartowania części dla automotive

Zautomatyzowana linia do hartowania części dla automotive

Systemy zautomatyzowane pozwalają na produkcje wielkoseryjną. Raz zaprogramowany proces może służyć na nieskończenie wiele cykli. Taka obróbka cieplna daje bardzo wysoka produktywność a przy tym powtarzalność wykonywanego procesu. Takie systemy indukcyjne można wstawić w linie produkcyjna i przeprowadzać również zautomatyzowane procesy przed i po hartowaniu. Takie systemy projektuje się w zgodzie z wymaganiami klienta i dostosowuje każdy detal do jego produkcji. Są to systemy dedykowane i nie można na nich traktować innych całkowicie zmiennych geometrycznie detali.

 

 

PODSUMOWANIE

Zakup systemu indukcyjnego dla aplikacji zautomatyzowanych i wielkoseryjnych jest najbardziej opłacalny i prowadzi do szybkiego zwrotu inwestycji. Hartowanie indukcyjne jest bardzo szybkie i dokładne. Jesteśmy w stanie zagwarantować powtarzalne uzyskanie wszystkich parametrów hartowania tj. głębokość hartowania czy stopień twardości HRC, HB, HRV przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej wydajności.

PLIK DO POBRANIA

TECNO INDUZIONE – katalog systemów do hartowania indukcyjnego i nagrzewania

TECNO INDUZIONE – uniwersalna i modułowa hartownia CNC

VIDEO

Sprawdź nasz kanał YouTube