27/04/2023

Piece indukcyjne do topienia metali przewodzących i ferromagnetycznych

Piece indukcyjne do topienia metali to oszczędne urządzenia, które topią wsad w bardzo krótkim czasie. Metoda nagrzewania poprzez indukcję pozwala w bardzo krótkim przekazać energie do materiału i nagrzać metal/materiał przewodzący znajdujący się w tyglu, który znajduje się wewnątrz induktora. Wytworzone ciepło jest w głównej mierze wynikiem przepływu prądów wirowych wywołanych zjawiskiem indukcji elektromagnetycznej. Oczywiście generatory do topienia powinny mieć odpowiednio wysoką moc ale topią metal w stosunkowo krótkim czasie.

Piece indukcyjne do topienia metali (przechylne)

Zdjęcie 2 z 5

Piece indukcyjne do topienia metali (przechylne)

WSTĘP

Jako dostawca z wieloletnim doświadczeniem w naszej ofercie posiadamy szereg pieców do topienia gdzie nagrzewanie może odbywać się zarówno oporowo, gazowo lub indukcyjnie. Nie każdy materiał i metal można jednak nagrzać i topić w piecu indukcyjnym. Musi to być materiał /metal przewodzący, ferromagnetyczny. Również forma wsadu jest ważna. Trudno topi się cienki drut jak na przykład kord opon oraz odpad szlifierski lub tokarski. Piece indukcyjne do topienia metali są bardzo energooszczędne. Pod warunkiem że wsad jest odpowiedniej wielkości a przestrzeń tygla przed procesem topienia indukcyjnego jest odpowiednio zagospodarowana. Proszek metali jest również trudnotopliwy w piecu indukcyjnym. Wszelkie drobne formy dobrze jest wcześniej sprasować i zbić by tworzyły zwarty element. Drobne materiały można również topić w piecach oporowych (lecz trwa to znacznie dłużej) lub piecach gazowych (gdzie potrzebny jest stały dopływ metanu z sieci).

DANE TECHNICZNE

Piece indukcyjne do topienia metali - dane techniczne

Piece indukcyjne do topienia metali – główne cechy generatorów:

 • Komponenty IGBT z technologią kontroli inwersji prądu, a równoległy obwód oscylacyjny jest używany.
 • Szeroki zakres częstotliwości od 1kHz do 20kHz daje bardzo dobre efekty nagrzewania wsadu.
 • Ze względu na równoległą strukturę oscylacyjną uzyskujemy najlepsze efekty i wysoką wydajność grzewczą przy pełnej mocy generatora.
 • Technologia kontroli inwersji oraz miękkie i precyzyjne sterowanie zapewniają wysoką niezawodność i niski współczynnik awaryjności urządzenia podczas produkcji.
 • Mały rozmiar, w porównaniu z piecami indukcyjnymi SCR.
 • Wysoki współczynnik wydajności i oszczędność energii w pełnym zakresie mocy.
 • Szeroki zakres częstotliwości (od 1-20 kHz) oraz automatyczna zdolność śledzenia nie wymaga dodatkowego strojenia podczas procesu.
 • Piece indukcyjne do topienia metali są zaprojektowane do pracy ciągłej 24/7/365. Pod warunkiem, że wzorowo utrzymywane są w ruchu i zapewnione są odpowiednie parametry mediów tj. temperatura i ciśnienie wody chłodzącej oraz odpowiednie parametry zasialania.
 • Dodatkowymi zaletami są tryby stałego napięcia wyjściowego lub kontroli mocy.
 • Wyświetlacz jasno pokazuje aktualną moc wyjściową, aktualną częstotliwość wyjściową, aktualne napięcie wyjściowe i przepływ prądu.
 • Jednocześnie sterowanie jest bardzo proste i intuicyjne.
 • Piece indukcyjne cechuje również prostota instalacji. W oferowanych wielkościach standardowych są urządzeniami Plug&Play. Wystarczy je ustawić oraz podłączyć zasilanie i wodę chłodzącą. Jako opcję możemy zaoferować także wolnostojące chillery chłodnicze.
 • Timer może być stosowany w celu ustawienia czasu nagrzewania. Dodatkowe ustawienia mocy, czasu wytrzymania, pomogą w stworzeniu wymaganej krzywej grzewczej oraz temperatury kapieli metalowej. Pirometry lub inne czujniki temperatury są wyposażeniem dodatkowym. Piec w standardowej wersji kontroluje poprzez ustawienie mocy w czasie.

Wytop-w-piecu-indukcyjnym

Zdjęcie 1 z 2

SZACUNKOWE ZDOLNOŚCI TOPIENIA WSADU

Tabela pokazuje szacunkowe i rekomendowane ilości wsadu dla danego pieca w odniesieniu do rożnych materiałów.

Pierwszy wytop zimnego pieca może trwać 50-60 min. Kolejne wytopy gdy piec i tygiel są rozgrzane, trwa krócej bo 30-40 min.

Tabela możliwości topienia dla różnych metali

GALERIA (piece indukcyjne do topienia metali)