03/14/2017

Niskotemperaturowe prasy izostatyczne CIP do zagęszczania

prasy izostatyczne CIPNiskotemperaturowe prasy izostatyczne to urządzenia pozwalające na proces formowania lub dogęszczania/ kompresowania proszków w celu pozyskania konkretnego kształtu.

Lub w celu zagęszczenia by powstał jednolity materiał. W późniejszych procesach obróbki skrawaniem możemy nadać końcowy kształt lub przeprowadzić proces spiekania a potem hipowania w prasach HIP.

 

Proces ten różni się od wysokotemperaturowego prasowania tym, że nie jest wykorzystywana wysoka temperatura. Sama nazwa procesu i urządzenia mówi, że medium użyte do procesu to zimna woda lub/i z domieszką oleju (emulsja/wodol). W procesie prasujemy różnego rodzaju proszki metali, ceramiki lub ich mieszanki. Do prasowania izostatycznego używamy podobnych zbiorników jakie są zainstalowane w prasach wysokotemperaturowych z taką różnicą, że są one znacznie prostsze zarówno w produkcji , instalacji jak i operacji i nie wymagają zastosowania kompresora gazu, pomp próżniowych a także zastosowania chłodzenia zewnętrznego lub wewnętrznego. Prasowanie izostatyczne na zimno jest znacznie pozwala na jednolite zagęszczenie, nie powoduje deformacji w trakcie skurczu, i nie występuje tutaj tarcie matrycy jak w przypadku prasowania jednoosiowego.

Rozróżniamy prasy niskotemperaturowe mokre i suche (dry bag i wet bag).

Prasy izostatyczne suche „dry bag” zawierają w zbiorniku pełnym wody worek, który jest wymieniany przy każdym cyklu i uzupełniany proszkiem. Są głównie stosowane przy masowych zautomatyzowanych produkcjach seryjnych. rozróżniamy prasy suche jednokomorowe lub wielokomorowe ale w większości nawet te jednokomorowe są w pełni zautomatyzowane w połączeniu z robotem zasypujący proszek oraz automatycznym wyładunkiem wypraski ze zbiornika. Następnie cykl jest powtarzany przez dozowanie/zasypanie, prasowanie izostatyczne oraz wyładunek

Prasy izostatyczne mokre „wet bag” posiadają zbiornik zintegrowany z workiem głównym, który oddziela ciecz od matrycy. Tego typu proces jest używany w laboratorium lub produkcji pilotażowej. Mamy możliwość mniejszej automatyzacji procesu i produkcji. Samo urządzenie może być zautomatyzowane w takiej formie, że zbiornik jest zamykany automatycznie oraz jest możliwe programowanie PLC procesu ale zasypywanie, załadunek czy rozładunek nie jest możliwy do automatyzacji.

Prasowanie prasą CIP na zimno daje zalety, których nie uzyskamy w konwencjonalnym prasowaniu prasami jednoosiowymi:

  • Jednolitą gęstość (która pozwala)
    • przewidzieć skurcz,
    • formować skomplikowane elementy,
    • formować duże elementy,

Przykłady: prasy izostatyczne niskotemperaturowe (Cold Isostatic Press – CIP)