14/03/2017

Niskotemperaturowe prasy izostatyczne CIP do zagęszczania

Niskotemperaturowe prasy izostatyczne to urządzenia pozwalające na proces formowania lub dogęszczania/ kompresowania proszków w celu pozyskania konkretnego kształtu. Stosowane również w celu zagęszczenia by powstał jednolity materiał. W późniejszych procesach obróbki skrawaniem możemy nadać końcowy kształt lub przeprowadzić proces spiekania a potem hipowania w prasach HIP.

Niskotemperaturowe prasy izostatyczne CIP

 

Proces ten różni się od wysokotemperaturowego prasowania tym, że nie jest wykorzystywana wysoka temperatura. Sama nazwa procesu i urządzenia mówi, że medium użyte do procesu to zimna woda lub/i z domieszką oleju (emulsja/wodol). W procesie prasujemy różnego rodzaju proszki metali, ceramiki lub ich mieszanki. Do prasowania izostatycznego używamy podobnych zbiorników jakie są zainstalowane w prasach wysokotemperaturowych z taką różnicą, że są one znacznie prostsze zarówno w produkcji, instalacji jak i operacji i nie wymagają zastosowania kompresora gazu, pompy próżniowej a także zastosowania chłodzenia zewnętrznego lub wewnętrznego. Niskotemperaturowe prasy izostatyczne pozwalają na jednolite zagęszczenie, nie powoduje deformacji w trakcie skurczu, i nie występuje tutaj tarcie matrycy jak w przypadku prasowania jednoosiowego.

Rozróżniamy niskotemperaturowe prasy do prasowania na mokro i na sucho (dry bag i wet bag)

Prasy izo suche „dry bag” zawierają w zbiorniku pełnym wody worek, który jest wymieniany przy każdym cyklu i uzupełniany proszkiem. Są głównie stosowane przy masowych zautomatyzowanych produkcjach seryjnych. rozróżniamy prasy suche jednokomorowe lub wielokomorowe ale w większości nawet te jednokomorowe są w pełni zautomatyzowane w połączeniu z robotem zasypujący proszek oraz automatycznym wyładunkiem wypraski ze zbiornika. Następnie cykl jest powtarzany przez dozowanie/zasypanie, prasowanie izostatyczne oraz wyładunek

Prasy izo mokre „wet bag” posiadają zbiornik zintegrowany z workiem głównym, który oddziela ciecz od matrycy. Tego typu proces jest używany w laboratorium lub produkcji pilotażowej. Mamy możliwość mniejszej automatyzacji procesu i produkcji. Samo urządzenie może być zautomatyzowane w takiej formie, że zbiornik jest zamykany automatycznie oraz jest możliwe programowanie PLC procesu ale zasypywanie, załadunek czy rozładunek nie jest możliwy do automatyzacji.

Prasowanie prasą CIP (niskotemperaturowe prasy izostatyczne) na zimno daje zalety, których nie uzyskamy w konwencjonalnym prasowaniu prasami jednoosiowymi:

  • Jednolitą gęstość (która pozwala)
    • przewidzieć skurcz,
    • formować skomplikowane elementy,
    • formować duże elementy,

Przykłady: pras izostatycznych (Cold Isostatic Press – CIP)

Cold Isostatic Press by AIP Cold Isostatic Press by AIP Cold Isostatic Press by AIP Cold Isostatic Press by AIP
Prasy CIP do prasowania proszków Prasa CIP automatyczna. Wyposażona w automatyczne zamykanie zbiornika. Małe prasy CIP Niskotemperaturowe prasy izostatyczne CIP do prasowania

GALERIA