12/20/2018

Technologie HPP (Ciśnieniowa Obróbka Żywności)

 

Technologie HPP to nietermiczne przetwarzanie ciśnieniowe zapakowanych produktów w celu poprawienia ich bezpieczeństwa, redukcji dodatków tj. sól, gaz obojętny lub wydłużenia Terminu Przydatności Spożycia.

Technologie HPP

Branża spożywcza dąży do rozwoju innowacyjnych produktów, poprzez nowe metody przetwarzania. Pozwalają one tworzyć produkty, których wcześniej nie można było wyprodukować. 

Jednym z najbardziej udanych osiągnięć do tej pory, są HPP (High Pressure Processing czyt. Ciśnieniowa Obróbka Żywności lub Przetwarzanie Wysokociśnieniowe).

Przetwarzanie wysokociśnieniowe

Przetwarzanie wysokociśnieniowe w 4 etapach (schemat)

  1. Ładowanie produktu do zbiornika ciśnieniowego
  2. Wstępne napełnianie
  3. Podwyższanie ciśnienia do 6000 bar oraz wytrzymanie przez określony czas w tym ciśnieniu
  4. Rozładowywanie

Przetwarzanie wysokociśnieniowe (technologie hpp) jest techniką pasteryzacji na zimno. Polega ona na poddaniu żywności, uprzednio zamkniętej w elastycznym i wodoodpornym opakowaniu, wysokiemu ciśnieniu hydrostatycznemu (ciśnienie przenoszone przez wodę) do 600 MPa (6000 bar) na kilkadziesiąt sekund do kilka minut. Podobne ciśnienie mogłoby istnieć w oceanie na głębokości 60 km – gdyby tak głęboka szczelina istniała. Na dnie Rowu Mariańskiego jest ciśnienie ok 600 bar.

Chociaż nie termiczna pasteryzacja wysokim ciśnieniem produktów żywdnoścowych jest znana od XIX wieku, dopiero w latach 90. XX wieku opracowano pierwsze produkty HPP. Od 2000 r. technologie hpp zostały z powodzeniem wdrożone we wszystkich gałęziach przemysłu spożywczego na całym świecie. Przetwarzanie wysokim ciśnieniem jest naturalnym, przyjaznym dla środowiska procesem, który zachowuje składniki odżywcze i pomaga zachować cechy świeżego jedzenia, takie jak smak i kolor. To prawdziwa alternatywa dla tradycyjnych zabiegów termicznych i chemicznych.