12/20/2018

Technologie HPP (Ciśnieniowa Obróbka Żywności)

Technologie HPPBranża spożywcza ciągle dąży do rozwoju nowych produktów i innowacyjnych propozycji produktowych, poprzez nowe metody przetwarzania. Pozwalają one tworzyć produkty, których wcześniej nie można było wyproduko-wać. Jednym z najbardziej udanych osiągnięć do tej pory, są technologie HPP (High Pressure Processing czyt. Ciśnieniowa Obróbka Żywności lub Przetwarzanie Wysokociśnieniowe).

Przetwarzanie wysokociśnieniowe

Przetwarzanie wysokociśnieniowe w 4 etapach (schemat)

  1. Ładowanie produktu do zbiornika ciśnieniowego
  2. Wstępne napełnianie
  3. Podwyższanie ciśnienia do 6000 bar
  4. Rozładowywanie

Przetwarzanie wysokociśnieniowe (technologie hpp) jest techniką pasteryzacji na zimno. Polega ona na poddaniu żywności, uprzednio zamkniętej w elastycznym i wodoodpornym opakowaniu, wysokiemu ciśnieniu hydrostatycznemu (ciśnienie przenoszone przez wodę) do 600 MPa (6000 bar) na kilkadziesiąt sekund do kilka minut. Podobne ciśnienie mogłoby istnieć w oceanie na głębokości 60 km – gdyby tak głęboka szczelina istniała. Na dnie Rowu Mariańskiego jest ciśnienie ok 600 bar.

Chociaż nie termiczna pasteryzacja wysokim ciśnieniem produktów żywdnoścowych jest znana od XIX wieku, dopiero w latach 90. XX wieku opracowano pierwsze produkty HPP. Od 2000 r. technologie hpp zostały z powodzeniem wdrożone we wszystkich gałęziach przemysłu spożywczego na całym świecie. Przetwarzanie wysokim ciśnieniem jest naturalnym, przyjaznym dla środowiska procesem, który zachowuje składniki odżywcze i pomaga zachować cechy świeżego jedzenia, takie jak smak i kolor. To prawdziwa alternatywa dla tradycyjnych zabiegów termicznych i chemicznych.